Klub Sportowy „Posnania" został założony w maju 1907 roku przez grupę polskiej młodzieży wywodzącej się ze środowisk rzemieślniczych i kupieckich miasta Poznania. Początkowo jako Klub piłkarski występował pod nazwą „NORMANIA".

Pierwszym prezesem był dwudziestoletni Stanisław Pilaczyński, a jednym z najbardziej aktywnych inicjatorów powstania Klubu był Piotr Pacierzyński. W roku 1912 Klub zmienił nazwę na „Posnania” i przyjął biało-czerwone barwy, a znaczek klubowy nawiązywał do herbu miasta Poznania.

W 1913 roku z inicjatywy działaczy Klubu założono Związek Polskich Towarzystw Sportowych, w skład którego obok „POSNANII" wchodziły kluby „WARTA" i „OSTROVIA". W latach międzywojennych sekcja piłki nożnej grała w klasie B, a kilku wychowanków Klubu – Przybysz, Flieger, Staliński i Krzyszkiewicz przeszło do Warty i dostąpiło zaszczytu gry w reprezentacji Polski. Kolejni Prezesi Klubu w okresie międzywojennym to: Czesław Sparty i Mieczysław Schnotale.

Po II wojnie światowej, już od 24 maja 1945 roku, wznowiono działalność Klubu. Niestety brak własnych obiektów nie pozwolił na rozwinięcie działalności i po reorganizacji sportu w 1949 roku nastąpił upadek znaczenia „Posnanii” na sportowej mapie Polski. Powołanie Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy „START" dało kolejną szansę na rozwijanie działalności. 9 maja 1957 roku zgromadzenie członków koła „Start” jednomyślnie uchwaliło przejęcie tradycji „Posnanii” i nazwy Spółdzielczo – Rzemieślniczy KS Start – Posnania.

Był to punkt zwrotny w historii Klubu. W latach 60 – 70 wybudowano na Winogradach – nowej wówczas dzielnicy Poznania stadion z halą i basenem pływackim. Nad Wartą powstała przystań z warsztatami, basenami treningowymi dla kajakarzy i wioślarzy. Nad jeziorem Kierskim zbudowano okazałą przystań żeglarską wraz z hotelem i zapleczem gastronomicznym. Nowa baza oraz ustabilizowana sytuacja finansowa sprawiły, że o KS „POSNANIA" coraz głośniej było na sportowych arenach nie tylko krajowych. Najwięcej sławy przynosili Klubowi przedstawiciele sportów wodnych i gier zespołowych.

Od roku 1989 Klub jest jednostką samodzielną, działającą jedynie środków wypracowanych przez siebie i zadań zleconych administracji państwowej i samorządowej. Przez cały czas swej działalności. Klub związany jest ze środowiskiem dzieci i młodzieży miasta Poznania.

Obecnie w „POSNANII" działa siedem sekcji, w tym kajakowa w skład której wchodzą dwie grupy: kajakarzy i kanadyjkarzy oraz wioślarska, pływacka, rugby, triathlonu, żeglarska oraz piłki ręcznej. Klub skupia ponad 800 sportowców, z których 85% to młodzi zawodnicy. Ponadto aktywnie współpracuje ze szkołami oraz Uczniowskimi Klubami Sportowymi. Klub nasz również poważne osiągnięcia na polu organizacji imprez sportowych krajowych i międzynarodowych, które osiągały wysoką ocenę władz federacji i związków sportowych, przynoszące chlubę polskiemu sportowi i miastu Poznaniowi. Od 1984 roku Klub występuje pod nazwą Spółdzielczy Klub Sportowy „Posnania", a od 16 maja 1996 decyzją Walnego Zgromadzenia jako Klub Sportowy „Posnania". Dnia 21 kwietnia 2005 roku nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej i nadanie obiektom Klubu przy ulicy Słowiańskiej imienia Franciszka Karłowskiego.

SKŁAD ZARZĄDU KS POSNANIA

• Waldemar Witkowski – Prezes Zarządu