Konieczna Aneta

Aneta Konieczna – Pastuszka,  kajakarka, zawodniczka Klubu Sportowego Posnania, jeden z największych talentów w historii tej dyscypliny sportu w Polsce, wielokrotna mistrzyni Polski, dwukrotna mistrzyni świata, sześciokrotna mistrzyni Europy, czterokrotna olimpijka (1996, 2000, 2004, 2008), brązowa medalistka z Sydney (2000) i Aten (2004). Srebrna medalistka olimpijska z Pekinu (2008).

Urodzona 11 maja 1978 w Krośnie Odrzańskim, woj. lubuskie, córka Mariana i Haliny Krajewskiej, absolwentka miejscowego Liceum Ogólnokształcącego (2001), wychowanka Beaty Bukowskiej (nauczycielka) oraz trenerów: Krystyny Głażewskiej - klub i jej męża Piotra (kadra). Wielki, a może największy talent w historii polskich kajaków. Kiedy pojawiła się w Międzyszkolnym Kajakowym Klubie Sportowym Gorzów, jego animatorka (dusza i serce), wilnianka Krystyna Głażewska po pierwszym treningu na Warcie wiedziała już, że ma do czynienia z przyszłą zawodniczką - kandydatką na mistrzynię świata. W tym przekonaniu utrzymywała siebie i Anetę aplikując jej racjonalny trening, gdyż młodziutka kajakarka ... bała się wysiłku. Czas i systematyczna zaprawa zrobiły swoje. Szlifierze "kajakowych brylantów" (wraz z Anetą wyrastała w klubie równolegle, jej partnerka z dwójki, również niezwykle utalentowana Beata Sokołowska) mieli coraz więcej okazji do satysfakcji. Pierwsze medale młodziczek (1990), debiut w drużynie narodowej podczas mistrzostw świata juniorów (1993), pierwsze tytuły mistrzostw Polski seniorów w dwójce z Beatą Sokołowską (od 1995). I coraz większa wszechstronność (jedynki, dwójki, czwórki).

Aż wreszcie eksplozja talentu i doświadczenia: medale mistrzostw świata i Europy na przełomie wieku, łącznie z medalem olimpijskim w Sydney (2000). Na Antypodach wiało niesamowicie (kilkakrotnie przekładano godzinę startu), wysoka fala zalewała kajak (dodatkowo uszczelnione klejącą folią miejsca siedzące) i w takich warunkach (przy niskiej wadze naszych reprezentantek) brązowy medal przyjęto z ulgą. Bez fali i wiatru mogło być ... złoto. Swój sukces powtórzyła w Atenach w 2004 roku gdzie podczas igrzysk olimpijskich ponownie wywalczyła brązowy medal. W 2008 roku wywalczyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w parze z Beatą Mikołajczyk.

Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Źródło: Olimpijski.pl

Powrót

pozycjonowanie plewiska